Czego można się spodziewać podczas różnych rodzajów operacji ucha

Czego można się spodziewać podczas różnych rodzajów operacji ucha

Podczas operacji ucha jest kilka rzeczy, których można się spodziewać. Istnieją różne rodzaje operacji uszu, takie jak naprawa mikrotii, stapedektomia i naprawa perforowanej błony bębenkowej. Procedury te mogą być stosowane z różnych powodów, takich jak korygowanie problemów z błoną bębenkową, naprawianie złamanego ucha lub naprawianie wrodzonej wady ucha.

Rekonstrukcyjna chirurgia ucha

Podczas operacji rekonstrukcji ucha, chrząstka ucha jest usuwana i zastępowana zdrową chrząstką. Pozwala to na powrót ucha do bardziej naturalnej pozycji. Zabieg może być przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych.

Podczas zabiegu chirurg wykonuje małe nacięcia z tyłu lub z boku ucha. Nacięcia te są umieszczone dyskretnie w naturalnych fałdach skóry. Nacięcia te są następnie zamykane za pomocą szwów.

Po zakończeniu zabiegu pacjent będzie nosił opaskę na głowie przez kilka tygodni. Będzie również musiał unikać sportów kontaktowych przez trzy do czterech tygodni. W zależności od stopnia skomplikowania zabiegu, okres rekonwalescencji może trwać kilka tygodni lub kilka miesięcy.

Rekonstrukcja ucha jest skomplikowaną procedurą chirurgiczną. Jego wykonanie może trwać od dwóch do trzech godzin. Pacjent może być również zmuszony do pozostania w szpitalu przez kilka dni. W trakcie procesu gojenia może odczuwać tymczasowe odrętwienie tej okolicy.

Operacja rekonstrukcji ucha może pomóc skorygować poważne deformacje jednego lub obu uszu. Może również pomóc przywrócić wygląd uszu po operacji usunięcia raka. Przed poddaniem się operacji zaleca się zasięgnięcie profesjonalnej porady lekarskiej. Operacja może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Możliwe jest również przeprowadzenie operacji w umiarkowanej sedacji.

Operacja ucha jest wykonywana zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Najczęściej wykonywana jest u dzieci. Otoplastyka może skorygować nieproporcjonalnie duże uszy, nieprawidłowo duże uszy oraz deformacje uszu powstałe w wyniku wypadku.

Pacjent może również zdecydować się na operację rekonstrukcji płata. Zabieg ten wykonuje się w celu skorygowania rozerwanych płatków uszu lub dużych otworów po kolczykach.

Naprawa perforowanej błony bębenkowej

W zależności od miejsca perforacji, istnieją dwa podstawowe rodzaje operacji błony bębenkowej. Jednym z nich jest tympanoplastyka, która naprawia błonę bębenkową. Drugi to otitis externa, który naprawia kości ucha środkowego.

Perforowane błony bębenkowe są powszechnie spowodowane przypadkowym urazem lub infekcją w uchu środkowym. W niektórych przypadkach błona bębenkowa może zagoić się sama. W innych przypadkach konieczna jest operacja chirurgiczna. Operacja jest zwykle wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Wykonywany jest przez chirurga ucha, nosa i gardła (ENT).

Chirurg wykona nacięcie na skórze przewodu słuchowego, aby uzyskać dostęp do perforacji. Perforacja jest następnie obracana do przodu, aby odsłonić kość słuchową. Następnie resztki bębenka są składane z powrotem nad perforacją, aby zapewnić zamknięcie.

Po zamknięciu perforacji słuch się poprawia. Jednakże, jeśli infekcja jest trwała, chirurg może potrzebować więcej operacji. Może to obejmować dodatkowe leczenie, takie jak antybiotyki. Naprawa chirurgiczna jest ogólnie bezpieczna, ale może pozostawić tkankę bliznowatą, która może wpływać na słuch.

Kiedy rozważasz operację, powinieneś porozmawiać z chirurgiem na temat korzyści i ryzyka. Należy również wziąć pod uwagę swój wiek i stan zdrowia. Podczas zabiegu może być konieczne przyjmowanie kropli do uszu.

Po zabiegu będzie wymagane, aby nie dopuścić wody do ucha. Ważne jest również, aby trzymać się z dala od ciężkich ćwiczeń. Podczas kąpieli trzeba będzie również nosić czepek pod prysznicem lub pokrywać ucho wazeliną.

Podczas operacji będziesz monitorowany przez laryngologa. Należy również przestrzegać zaleceń dotyczących przyjmowania leków przeciwbólowych i antybiotyków. Może być również konieczne pozostanie na noc w szpitalu.

Stapedectomy

Niezależnie od tego, czy rozważasz operację ucha, czy też już ją przeszedłeś, jest kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć. Istnieje wiele powikłań, które mogą wystąpić podczas zabiegu chirurgicznego, ale dobra wiadomość jest taka, że można im zapobiec.

Przed poddaniem się operacji ucha, powinieneś zapytać swojego specjalistę lub lekarza, czego możesz się spodziewać. Lekarz prawdopodobnie zapyta Cię o historię choroby, w tym o wszelkie przypadki otosklerozy w rodzinie.

Chirurg zbada ucho, aby upewnić się, że jest ono zdrowe. Zabieg jest zazwyczaj wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. W większości przypadków będziesz mógł opuścić szpital tego samego dnia.

Przez kilka pierwszych dni po zabiegu mogą wystąpić zawroty głowy i niestabilność. Objawy te mogą utrzymywać się do tygodnia. Jeśli odczuwasz zawroty głowy lub niestabilność, najlepiej odpoczywaj w domu.

Trzeba będzie również unikać wszelkich czynności, które wywierają nacisk na ucho. Jeśli musisz prowadzić samochód, powinieneś zrobić sobie przerwę po operacji ucha. Powinieneś również unikać stosowania środków obkurczających.

Często zdarza się, że po operacji występuje przejściowa utrata słuchu. Zwykle poprawia się to po tygodniu lub dwóch. Jeśli słuch się pogorszy, może być konieczne używanie przez jakiś czas aparatu słuchowego. Potem powinno się to poprawić do tego stopnia, że będziesz mógł używać normalnego aparatu słuchowego bez pomocy.

Należy również unikać sportów kontaktowych przez co najmniej cztery tygodnie. Jeśli wykonujesz ćwiczenia, powinieneś zapytać swojego lekarza, czy jesteś na nie gotowy. Jeśli nie jesteś gotowy, możesz poczekać kilka miesięcy przed rozpoczęciem.

Możesz zostać poproszony o pozostanie w domu z pracy przez tydzień lub dwa po operacji. Pielęgniarka pomoże Ci wstać i chodzić.

Naprawa mikrotii

W zależności od ciężkości mikrotii Twojego dziecka, chirurg wykona jeden lub więcej etapów rekonstrukcji ucha. Procedura trwa zazwyczaj około jednego dnia.

Przed zabiegiem chirurg oceni stan ucha dziecka. Następnie przedyskutuje możliwe opcje operacji Twojego dziecka. Może zażądać dodatkowych badań i dokumentacji medycznej. Jeśli u Twojego dziecka wystąpił ubytek słuchu, chirurg może również zalecić konsultację ze specjalistą.

W większości przypadków mikrotia jest diagnozowana i leczona w okresie dzieciństwa. Wynika to z faktu, że dzieci są bardziej wrażliwe na ekspozycję na promieniowanie. Leczenie chirurgiczne jest zazwyczaj wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Może być jednak wymagany pobyt w szpitalu.

Pacjenci są zazwyczaj w stanie wrócić do szkoły i regularnej aktywności po tygodniu lub dwóch. Należy jednak pamiętać, że dzieci nie będą mogły uczestniczyć w uciążliwych zajęciach przez kilka tygodni. Zaleca się przyjmowanie dostępnego bez recepty Tylenolu dla dzieci w celu złagodzenia bólu.

W zależności od stopnia zaawansowania mikrotii u dziecka, można mieć kilka opcji rekonstrukcji małżowiny usznej. Niektóre opcje obejmują rekonstrukcję ucha z chrząstki żebrowej lub protezę. Możesz również zdecydować się na wszczepienie aparatu słuchowego zakotwiczonego w kości. Podczas wizyty Twojego dziecka, Ty i Twój chirurg omówicie swoje opcje i opracujecie spójny plan.

Twój chirurg omówi z Tobą korzyści i ograniczenia każdej procedury. On lub ona może poprosić o przesłanie wszelkich dokumentów medycznych i obrazowania. Możesz również zostać poproszony o zabranie dziecka do specjalisty w obszarze Pasadena, CA.

Po zabiegu, Ty i Twoje dziecko będziecie leczeni przez personel specjalizujący się w chirurgii czaszkowo-twarzowej. Możesz również zostać poproszony o zorganizowanie pobytu w hotelu.

Zarządzanie bólem

Zarządzanie bólem po operacji ucha może odbywać się za pomocą kilku różnych metod. Jedną z nich jest unikanie czynności, które powodują dodatkowy ból. Inną jest stosowanie leków przeciwbólowych zgodnie z zaleceniami lekarza. Kolejną strategią jest praktykowanie kierowanej wyobraźni. Jest to sprawdzona metoda na relaksację.

Oprócz leków, dobry sen może pomóc zmniejszyć ból. Pacjenci powinni odpowiednio wypocząć po operacji. Uzyskanie wystarczającej ilości snu pomaga organizmowi szybciej się zagoić.

Ból pooperacyjny może być leczony różnymi rodzajami leków przeciwbólowych. Niektóre z nich to ibuprofen, acetaminofen i ketamina. Leki przeciwbólowe mogą być podawane dożylnie lub w postaci tabletek.

Dla niektórych pacjentów, czekanie z zażyciem leku do momentu wystąpienia silnego bólu może spowodować, że ból będzie trwał dłużej. Innym sposobem radzenia sobie z bólem jest pytanie lekarza o skutki uboczne leków przeciwbólowych.

Jednym z najważniejszych aspektów zarządzania bólem pooperacyjnym jest komunikacja. Twój lekarz musi wiedzieć o Twoim bólu, gdzie on jest i jak bardzo jest silny. Mogą również pomóc Ci dowiedzieć się, czy doświadczasz nieakceptowalnego poziomu bólu pooperacyjnego.

Niektóre z metod, które możesz wykorzystać do zarządzania bólem po operacji obejmują kierowane wyobrażenia. Udowodniono, że metody te pomagają pacjentom tworzyć spokojne obrazy w ich umyśle.

Inną metodą jest analgezja kontrolowana przez pacjenta, czyli PCA. Metoda ta pozwala pacjentom kontrolować ilość leków przeciwbólowych, które otrzymują. W przeciwieństwie do konwencjonalnych leków przeciwbólowych, PCA pozwala pacjentom nacisnąć przycisk, aby otrzymać określoną ilość leku.

Stopień dyskomfortu po zabiegu zależy od progu bólu pacjenta oraz od rodzaju zabiegu na uchu, który został wykonany. W niektórych przypadkach ból może być odczuwany jako pieczenie, bolesność lub mrowienie. Ten rodzaj bólu jest często spowodowany stanem zapalnym.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *